Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile będzie kosztować utworzenie strony internetowej. Wszystko uzależnione jest od Twoich potrzeb i preferencji. Niezwykle ważne jest zdefiniowanie swoich wymagań. Należy pamiętać, że źle skonfigurowana strona, niedopasowana do urządzeń mobilnych lub co gorsza, wciąż się zacinająca może skutecznie odstraszyć od nas potencjalnych Klientów.

Tworzenie stron internetowych

krótkie wprowadzenie

Projektowanie stron internetowych może kosztować tylko kilkaset złotych lub kilka tysięcy. Cena uzależniona jest od stopnia rozbudowania witryny, ilości wymaganych podstron, systemu CMS, twórcy witryny, wybranej agencji, itp. Jest to dosyć skomplikowane zagadnienie, ponieważ stronę można stworzyć na wiele różnych sposobów. Jako osoba bez doświadczenia nie możesz sprawdzić na pierwszy rzut oka, jak zaawansowany jest projekt. Wiele funkcji wbudowane zostaje w „zaplecze” strony, dzięki czemu staje się ona funkcjonalna dla przyszłych użytkowników. Na początek zaleca się znaleźć doświadczonego twórcę i poinformować go jakie treści chcesz umieszczać na stronie. Wyszukiwarka lub witryna kilku firm będzie mieć inne wymagania.

Niż ta przeznaczona dla sklepu internetowego. Wszystko to oddziałuje na finalną cenę. Oferta agencji jest różnorodna, może się zdarzyć, że koszt wykonania strony zamknie się w kilkuset złotych i zajmie tylko kilka godzin.

Strona internetowa - cena

Możliwości stworzenia witryn www jest kilka. Najprostszą stronę internetową możesz utworzyć poprzez użycie kreatora. Należy pamiętać, że są to najmniej zaawansowane portale, ich oferta cały czas się poszerza. Pozwalają na wstawianie prostych grafik i zdjęć, nie musisz martwić się o aktualizację oprogramowania. Ich koszt jest niewielki, jednak nie da się tam przeprowadzić skomplikowanych operacji. Są to tak zwany witryny statyczne. Kolejnym rodzajem strony internetowej jest witryna oparta na systemie CMS. W tym przypadku jako właściciel masz dostęp do panelu administratora, czyli możesz swobodnie zmieniać tekst i grafiki. W tym przypadku cena strony internetowej jest dużo wyższa. Różnica może wynieść nawet 50% ceny netto w porównaniu do witryny statycznej. Jeśli chcesz rozbudowaną stronę internetową, to zarządzenie treścią z poziomu systemu CMS jest dużo przyjemniejsze.

Kreatory stron internetowych

Kreatory stron internetowych pomagają samodzielnie stworzyć witrynę www. Koszt strony internetowej w tym przypadku jest bardzo mały, wynosi około 300 zł w ciągu roku. Miesięcznie opłaty wynoszą 25 zł- 30 zł. Czas realizacji strony www w kreatorze wynosi około 60 minut. Zależne jest to jedynie od nas. W kreatorze wybieramy motyw graficzny i dopasowujemy stronę do naszej działalności. Portale pozwalają na wstawianie prostych grafik, tworzenie podstron, a także oferują bardziej zaawansowane opcje jak: formularz kontaktowy, utworzenie prostego sklepu internetowego, wgranie modułów popularnych social mediów lub utworzenie newslettera. Obecnie w Polsce najpopularniejsze są dwa kreatory:

  • Webwave,
  • Wix.

Zakłada się, że Wix, choć droższy daje większe możliwości stworzenia strony internetowej. Motywy, jakie przedstawia jego oferta, są na wyższym poziomie. Co więcej, dla prostych stron www, kreatory są lepsze. Jako administrator nie musisz się martwić o aktualizację oprogramowania, a system CMS wymaga więcej pracy. Pamiętaj, że strona www to wizytówka Twojej działalności w sieci. Kreator daje możliwość wyboru motywu graficznego dopasowanego do Twoich potrzeb. Oferuje pomoc techniczną, jednak jego dużą wadą jest zakres możliwości. Nie możesz ingerować w budowę witryny, przez co na twojej stronie znajdą się jedynie funkcje zaoferowane przez administratorów.

Facebook
92%
Instagram
89%
Linkedin
95%
YouTube
98%

Strona internetowa oparta o system CMS

Strona www oparta na systemie CMS jest bardziej elastyczna. Pozwala stworzyć stronę internetową od podstaw, odpowiadając na indywidualne potrzeby właściciela. Budowa sklepu internetowego jest dużo łatwiejsza. Nie istnieją niemalże żadne ograniczenia. Sami definiujemy wygląd i funkcjonalność projektu.

CMS - co to jest?

System CMS (Content Management System) pozwala na łatwe zarządzanie treścią Twojej strony internetowej. Dzięki temu możesz w szybki sposób dodawać nowe treści na stronę www, bez jakiejkolwiek znajomości kodu HTML, edytować te starsze, aktualizując je lub poprawiając, a także bez przeszkód dodawać grafiki lub zdjęcia. Musisz pamiętać, że strona internetowa oparta na systemie CMS potrzebuje więcej uwagi i umiejętności. Jeśli ich nie masz – polecamy skorzystać z usług profesjonalistów.

CMS WordPress i Joomla

Obecnie na rynku istnieją dwa systemy, na podstawie których tworzy się strony internetowe. Jest to:

Obecnie około 30% użytkowników korzysta ze stron internetowych opierających się na systemie CMS WordPress.

Strona internetowa z systemem CMS - co może powstać na jej podstawie?

Strona internetowa z systemem CMS - co może powstać na jej podstawie?

Strona internetowa powstała w WordPress lub Joomla ma niezliczone możliwości. Na jej podstawie może powstać sklepach internetowy, blog lub wizytówka firmy. Jeśli chcesz mieć zaawansowaną stronę internetową, musisz stworzyć jej projekt, a następnie wdrożyć go w życie. System CMS ma tę zaletę, że jest elastyczny, dzięki czemu pozwala na tworzenie dopasowanych do indywidualnych potrzeb stron www. System CMS WordPress ma bardzo dużo dostępnych bezpłatnych wtyczek, a co za tym idzie, może stać się wielojęzycznym portalem lub firmowym blogiem. Należy pamiętać, że WordPress ma liczne ograniczenia. Jednak czego nie da się utworzyć w tym systemie, spokojnie da się stworzyć w Joomli. Stanowi ona alternatywę dla WordPressa, jednak jest dużo bardziej funkcjonalna przy skomplikowanych działaniach. Na jej podstawie można stworzyć platformę służącą e-lerningu, e-urząd, bibliotekę, archiwum, zbiór dokumentów, itp. Świetnie radzi sobie z platformami, które obsługuję mnóstwo kontrahentów lub są witrynami korporacyjnymi. Warto pamiętać, że obsługując system CMS, można stworzyć własne rozszerzenia, jednak są to bardziej skomplikowane działania. Co więcej, społeczność systemów zawsze służy pomocą i wsparciem technicznym. Firmy hostingowa zajmują się jedynie pomocą techniczną, dlatego tak ważna jest wiedza na temat różnych systemów CMS. Pomimo tego polecamy zatrudnienie specjalisty, który zajmie się obsługą firmowej strony www. To on stworzy indywidualną grafikę, pomoże w prowadzenie strony internetowej, zajmie się treścią i pozycjonowaniem SEO w witrynie Google. Obecność takiej osoby sprawi, że będziemy mieli spokojną głowę co do działania naszej witryny www. Niestety, ale strony internetowe stworzone na podstawie popularnych serwisów często padają ofiarą hackerów. Warto więc poczytać o zagrożeniach stron www i zlecić zainstalowanie jak najlepszej ochrony danych. Może koszt będzie większy, jednak korzyści niezliczone, szczególnie gdy Twoja strona internetowa zyska dużą popularność.

Agencja interaktywna

Profesjonalna agencja interaktywna specjalizuje się w tworzeniu stron www. Ich oferta skierowana jest do mniejszych, jak i większych działalności. Oczywiście koszt stworzenia strony internetowej również będzie większy. Jednak tego typu firmy dają dużo większe możliwości. Stworzą dla Ciebie indywidualny projekt strony www oraz zoptymalizują sklep internetowy. Jakie inne korzyści niesie za sobą zatrudnienie agencji interaktywnej? Oferta tego typu firm przewiduje gwarancję odpowiedniego funkcjonowania strony internetowej, utworzenie projektu dopasowanego do potrzeb Klienta i wdrożenie go w wymaganym terminie, optymalizację SEO dla wyszukiwarki Google, pomoc w zakresie reklamy internetowej i doradztwo w zakresie skutecznego tworzenia treści, pomoc w pozyskiwaniu nowych klientów oraz większą ilość czasu poświęconą stronie internetowej. Pamiętaj jednak, że to od Ciebie zależy zakres strony internetowej, jej graficzne przedstawienie oraz finalny koszt stworzenia. Często oferta firm proponuje pakiet działań usprawniających wdrożenie portali internetowych. Zawsze na stronie agencji pojawia się cennik stron www, polecamy się z nim zapoznać. Agencje mają różne ceny wykonania strony internetowej, często ich oferta jest bardzo droga. To zależy od Twoich wymagań, jednak zalecamy w tej kwestii rozsądek. Warto wybierać oferty, których koszt realizacji jest uśredniony. Nie poleca się z kolei wybierać firm z najniższej półki cenowej.

Pakiet: strona internetowa plus pozycjonowanie

Strona internetowa to wizytówka firmy. Niezwykle ważne jest jej pozycjonowanie. Warto zatrudnić kogoś, kto będzie przeznaczony tylko do zarządzania treścią, o ile my sami nie mamy takich umiejętności. Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek SEO to podstawa, jeśli chcemy, aby nasza strona była wysoko w rankingu wyszukiwanych witryn. Istotny jest link building, słowa kluczowe, wysokiej jakości grafiki i treści. Obsługą techniczną strony www powinna zająć się wybrana przez nas agencja interaktywna lub freelancer. Korzystając z oferty freelancera do zarządzania treścią, należy zwrócić uwagę na jego portfolio i doświadczenie z tworzenia strony internetowej od podstaw. Cena współpracy z indywidualną osobą może być wyższa niż pozyskanie copywritera z agencji interaktywnej, a często firmy przedstawiają pakiet, w którym ujmują również usługę odpowiadającą za teksty SEO. Cenę takiej usługi należy ustalić przed przystąpieniem do współpracy, ponieważ będzie to stały koszt, rozliczany najczęściej w ujęciu miesięcznym. Copywriter będzie optymalizował twoją stronę, plus tworzył na nią artykuły zgodne z wymogami wyszukiwarek. Tworzenie treści rozliczane jest na podstawie ilości napisanych znaków (najczęściej przy współpracy z indywidualnym copywriterem) lub będzie to kosztem stały. Zależy to od zapisów znajdujących się w umowie. Każda oferta jest inna i należy mieć tego świadomość, decydując się na podpisywanie kontraktów. Czas realizacji zadań też jest niezwykle istotny.

Ile kosztuje strona internetowa?

Powyżej przedstawiono różne sposoby na tworzenie stron internetowych. W tym akapicie zostaną przedstawione szczegółowe ceny dotyczące tego, ile kosztuje strona internetowa. Cennik stron może się różnić w zależności od wybranych portali.

Ile kosztuje strona internetowa stworzona w kreatorze - oferta

Kreator to jedno z najtańszych rozwiązań dotyczące budowania stron www. Jego kosztem jest roczny/miesięczny pakiet, który uiszcza się w zależności od podpisanej umowy. Strony internetowe powstałe na bazie kreatora są tanie i coraz rzadziej występują. Oferta Webwave jest bardzo tania - cena to około 25 zł miesięcznie Oferta Wix - cena to około 30 zł miesięcznie. Należy pamiętać, że do kreatorów należy dokupić domenę. Jej cena wynosi około 15 zł/miesięcznie w zależności od tego, z jakiego serwisu zdecydujemy się ją zakupić. Początkujące strony internetowe od wielu serwisów dostają domenę za darmo na rok. Strony internetowe stworzone w kreatorze rocznie kosztują rocznie około 300 zł plus koszt domeny, który wynosi około 120 zł. Łączna cena to około 450 zł.

Ile kosztuje strona internetowa stworzona w WordPress?

WordPress to najpopularniejszy serwis na świecie. Strony www powstałe na jego podstawie są dosyć rozbudowane, jednak jeśli jesteś właścicielem, musisz mieć dużo większą wiedzę w tym zakresie. Jak wygląda oferta WordPressa? Aby tworzyć strony internetowe na WordPressie, dodatkowe potrzebna są:

  • domena i hosting,
  • motyw graficzny,
  • płatne wtyczki.

Domena i hosting - koszt

Jeśli to mała strona internetowa cena hostingu może się zamknąć w kwocie kilkudziesięciu złotych rocznie. Domenę na rok można dostać za darmo.

Motyw graficzny

Motyw graficzny na stronę www wynosi 50 dolarów netto, a więc około 300 złotych.

Indywidualna oprawa graficzna

W tym celu należy zatrudnić specjalistę, trudniącego się w tworzeniu grafik na strony www. Jego oferta zazwyczaj zamyka się w cenie 1000 zł netto.

Płatne wtyczki

Ich cennik jest zróżnicowany, zależne jest to, od tego jak bardzo chcesz mieć zaawansowaną stronę. Ich ceny zamykają się w wartości kilkunastu dolarów netto, czyli około 100 zł.

Pamiętaj, że prowadzenie WordPressu jest łatwe, ale pomoc kogoś z zewnątrz jest nieoceniona. Koszt utworzenia prostej strony przez freelancera wyniesie około 1000 zł netto plus 23% VAT.

Całkowity koszt utworzenia strony na WordPressie z zakupionym motywem to około 1500 zł brutto. Z własną oprawą graficzną wyniesie około 2500 zł netto.

Przykładowy cennik stron internetowych w agencji interaktywnej

Oferta agencji jest bardziej rozbudowana. Poniżej uśredniony cennik stron internetowych w agencji:

  1. Statyczna strona internetowa + motyw graficzny – 3500 zł
  2. Statyczna strona internetowa + indywidualny projekt graficzny – 9000 zł
  3. Strona internetowa na systemie CMS (WordPress, Joomla) + motyw graficzny – 5500 zł
  4. Strona internetowa na systemie CMS (WordPress, Joomla) + indywidualny projekt graficzny – 12 000 zł
  5. Strona internetowa na systemie CMS (WordPress, Joomla) + indywidualny projekt graficzny + pozycjonowanie treści – 14 000 zł.

Oferta i cennik utworzenia strony www jest wyższa niż ceny wcześniej przedstawione. Na cenę agencji składa się wiele czynników, które mają duży wpływ na pomoc przy ewentualnych problemach technicznych związanych ze stroną.